Zaczniemy od najpopularniejszej formy jaką jest balkon. To zewnętrzna część budynku, otoczona z trzech stron balustradą, umieszczona na parterze lub piętrze. Powierzchnia użytkowa balkonu jest nieduża i najczęściej ogranicza się do szerokości drzwi balkonowych oraz najbliższego okna. Pamiętajmy, że nawet niewielki czy wąski balkon, odpowiednio urządzony może sprawić wiele przyjemności. Aby poczuć się jak w ogrodzie należy zadbać przede wszystkim o zieleń. Sklepy ogrodnicze dają nam nieograniczone możliwości w tym zakresie. Najpopularniejsze rośliny balkonowe w tym sezonie to Lobelia, Nasturcja, Hortensja, trawy ozdobne i popularne Pelargonie. Najlepszym rozwiązaniem będą donice z haczykami lub na sznurkach - nie zajmą miejsca na balkonowej podłodze a umilą widok swoimi kolorami i zielenią. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca warto wyposażyć balkon w składane meble. Natomiast aby nadać jeszcze bardziej wyjątkowego nastroju przez balustradę możemy przewiesić lampki.
Zbliżoną formą do balonu jest taras. Charakteryzuje się otwartą i nie zadaszoną powierzchnią o stosunkowo dużym metrażu. Większa powierzchnia użytkowa pozwala na więcej możliwości aranżacji. Dlatego taras możemy urządzić nie tylko jako prywatny ogródek ale również jako letni salon, w którym będziemy spędzać czas całą rodziną. Na tarasie z łatwością zmieścimy komplet wygodnych mebli oraz dodatkowe elementy wyposażenia takie jak hamak, grill elektryczny, dywaniki, gliniane donice czy dodatkowe poduchy. Do tego świece, lampiony, lampy i inne źródła dodatkowego światła. Z uwagi na większą powierzchnię nie musimy ograniczać się do ilości roślin. Im więcej oryginalnych roślin ze sobą połączymy, tym ciekawszy efekt uzyskamy. Możemy zasadzić tuje w donicach, zamieścić dekoracyjną drabinkę, zawiesić kwiaty na balustradzie a nawet założyć małą hodowlę ziół i warzyw. Na balkonowej uprawie świetnie sprawdzą się pomidorki koktajlowe, rzeżucha, bazylia oraz rukola. Pamiętajmy im więcej dodatków pojawi się na tarasie, tym bardziej przytulną przestrzeń stworzymy.Ostatnią możliwością jest loggia. Jest to otwarta na zewnątrz wnęka, znajdująca się w płaszczyźnie budynku. Zawsze posiada zadaszenie i najczęściej jest osłonięta po bokach ścianami. Stanowi charakterystyczny element budynku i urozmaica jego bryłę. Loggie często wyposażone są w szklaną balustradę, która nie przysłania widoków oraz nadaje lekkości całej konstrukcji. Loggie możemy potraktować jako przedłużenie części mieszkalnej lub podobnie jak balkon urządzić jako przestrzeń wypoczynkową.
Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji przestronny taras, czy też niewielki balkon możemy go równie efektywnie zaaranżować. Wystarczy, że zastanowimy się w jaki sposób chcemy go wykorzystać i jak chcemy się na nim relaksować.