Wymarzona garderoba
Garderoba jest bardzo pożądanym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Jest praktyczna i funkcjonalna. Ma zdecydowanie więcej miejsca do przechowywania niż największa szafa. Można do niej wejść i swobodnie dysponować jej zawartością. Dobra organizacja i podział rzeczy na poszczególne strefy pozwoli na łatwe znalezienie potrzebnych w danej chwili rzeczy. Jeżeli pomieszczenie nie zostało zamieszczone w projekcie wcześniej, możemy je wydzielić z przestronnej sypialni za pomocą ścianki działowej. Przy dużym metrażu oddzielne pomieszczenie do przechowywania to świetny wybór. W mniejszym mieszkaniu takie rozwiązanie jest nieco trudniejsze do zrealizowania. Chociaż nie ma wskazanej minimalnej powierzchni mieszkania, w którym możemy pozwolić sobie na garderobę. Jest to bardziej kwestia kreatywności i układu pomieszczeń.
Ważne kwestie przy planowaniu garderoby:
Ważne kwestie przy planowaniu garderoby:
- Garderoba zastępuje nam szafę, dlatego ważny jest łatwy dostęp do półek, drążków czy szuflad.
- Minimalna szerokość powinna wynosić 1,4 m żebyśmy swobodnie mogli korzystać ze wszystkich rzeczy (ok 55-60 cm przeznaczamy na głębokość garderoby oraz 80 cm szerokości na przejście).
- Jeżeli planujemy wyposażyć garderobę w wysuwane szuflady warto zaplanować więcej wolnej przestrzeni. Dodatkowe 60 cm powinno wystarczyć zakładając standardową głębokość szuflady.
- Przy wąskiej garderobie świetnym rozwiązaniem jest zamocowanie lustra na końcowej ścianie, co optycznie powiększy wnętrze.
- Ważnym elementem dobrze zaprojektowanej garderoby jest oświetlenie i wentylacja pomieszczenia. Przy dużej ilości półek warto zdecydować się na dodatkowe oświetlenie punktowe.
Szafa wnękowa pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Nawet w najmniejszym mieszkaniu czy kawalerce powinno zaleźć się na nią miejsce. Może wydawać się, że szafa zajmie dużo miejsca ale im lepiej będzie zorganizowana, tym więcej miejsca do przechowywania zyskamy i będziemy mogli zrezygnować z dodatkowych mebli takich jak komoda czy szafka wolnostojąca. Szafa może być ciekawym elementem dekoracyjnym. Jeżeli jednak obawiamy się, czy będzie dobrze dopasowana do ogólnego wystroju wnętrza, możemy dobrać jej kolor do sąsiadujących ścian. Niezaprzeczalnym plusem zabudowanej szafy jest możliwość zagospodarowania trudnej przestrzeni takiej jak miejsce pod skosem.
Ważne kwestie czy wyborze szafy:
- Dla uzyskania estetycznego efektu warto wyrównać szafę z powierzchnią ścian.
- W przypadku wąskich i długich pokoi zabudowanie krótszej ściany wyrówna proporcje pomieszczenia i pokój będzie bardziej ustawny.
- Jeżeli pomieszczenie ma nieregularne kształty - zabudowanie wnęk za pomocą szafy pozwoli dodać światła zaciemnionym miejscom a pokój sprawi wrażenie bardziej przestronnego.
- Dla maksymalnej oszczędności miejsca zamiast standardowych drzwi możemy wybrać drzwi przesuwane.