Mieszkania szyte na miarę potrzeb

24.04.2015 r. Marcin Monarcha Poradnik dla klientów

Marcin Monarcha

AUTOR WPISU
Marcin Monarcha
Ekspert rynku deweloperskiego

Made to measure czyli szycie na miarę, jest pojęciem znanym głównie w odniesieniu do krawiectwa. Usługa coraz bardziej popularna i doceniana przez wymagających klientów, dla których liczy się jakość wykonania, unikatowość produktu i dopasowanie do potrzeb.

Podobnym komfortem zakupu i wyboru cieszą się klienci zamawiający nowe auta.  Kolory lakieru, tapicerek, dodatki, materiały wykończeniowe, wyposażenie czy nagłośnienie. Elementy te sprawiają że możemy kupić dokładnie takie auto jakie sobie wymarzyliśmy i które w 100% spełnia nasze potrzeby i oczekiwania. Oczywiście przy odpowiednio elastycznym budżecie. Szycie na miarę to jednak nie tylko ubrania czy samochody. Możliwości tworzenia na miarę mamy również na rynku mieszkaniowym i o tym będzie ten artykuł.

Kiedy masz firmę lub dobrą pracę, rodzinę, stabilną sytuację finansową zaczynasz myśleć o polepszeniu warunków lokalowych. Słysząc historie znajomych czy rodziny nie każdy ma ochotę budować dom, bo wiedzą jakim wyzwaniem i kosztem jest taka przygoda.  `Pierwszy dom dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie` jak mowi powiedzenie, w którym jest wiele prawdy.  Mało kogo stać na uczenie się na błędach. Nie każdy też chce zrezygnować z wygody jaką daje mieszkanie w mieście czy budynku wielorodzinnym. Dla takich klientów oferujemy projektowanie mieszkań wg indywidualnych potrzeb.

Najczęściej spotykanym wariantem jest w projektowaniu nowych mieszkań “pod klienta` jest zmiana układu ścian działowych oraz zmiany w instalacjach. To w miarę prosty zabieg oferowany często w cenie mieszkania, bez konieczności ponoszenia przez klienta dodatkowych kosztów. Tego typu zmianę możemy wprowadzić praktycznie w każdym nowo realizowanym budynku na etapie budowy przed otynkowaniem.

Rozwinięciem zmiany układu jest łączenie lokali bądź powiększanie mieszkania kosztem pomieszczeń zabieranych z lokalu sąsiadującego. Najczęściej łączone są mieszkania klasyczne od 50 do 70 mkw z kawalerką lub małym mieszkaniem dwupokojowym. Celem jest osiągnięcie komfortowego mieszkania o powierzchni 80-120 mkw będącego alternatywą wobec średniej wielkości domu jednorodzinnego. W układzie takim tworzymy najczęściej 3-4 sypialnie, duży salon z aneksem oraz dwie łazienki i garderobę.  W przypadku takich złączeń sprawa jest nieco bardziej skomplikowana gdyż potrzebujemy dostępne dwa mieszkania obok siebie. Nieraz potrzebna jest zmiana konstrukcyjna, stawianie nadproży i indywidualnie zaprojektowane instalacje w mieszkaniu, dostosowane do nowego układu pomieszczeń.

Zaletą takiego rozwiązania bywa nieraz włączenie do mieszkania gratisowej powierzchni w postaci części klatki schodowej. Układ taki zaprojektowaliśmy ostatnio w inwestycji na Górzyskowie, gdzie po połączeniu dwóch mieszkań o łącznej powierzchni 107 mkw mogliśmy dorzucić do lokalu część korytarza, która prowadziła do tych dwóch mieszkań. Do 50-metrowego salonu, trzech sypialni i dwóch łazienek klient dostał w gratisie 7 metrów powierzchni przedpokoju.

Innymi ciekawymi rozwiązaniami jakie oferujemy w budynkach wielorodzinnych są dodatkowe opcje na życzenie, znane domów jednorodzinnych. W niektórych inwestycjach standardem jest ogrzewanie podłogowe, rolety czy instalacja klimatyzacyjna. Idziemy jednak krok dalej proponując klientom montaż kominków opalanych drewnem lub nowoczesnych kominków gazowych, które możemy sterować za pomocą pilota. Takie rozwiązania możemy stosować również w blokach wielorodzinnych. Jedynym warunkiem jest zakup mieszkania i zgłoszenia tego typu zmian na wczesnym etapie realizacji inwestycji.

Niezwykle ciekawym przypadkiem, który spotkaliśmy w swojej pracy było zapytanie klienta o możliwość wzmocnienia konstrukcji stropu w celu instalacji morskiego akwarium o ponadprzeciętnej pojemności co oczywiście dało się zrobić.

Innym nietypowym rozwiązaniem jakie zażyczył sobie klient było utworzenie mieszkania o wysokości sufitów na poziomie 3 metrów. Rozwiązanie to uzyskaliśmy wprowadzając zmiany w projekcie polegające na podniesieniu wysokości całej kondygnacji.

Bazując na dotychczasowych doświadczeniach, możemy gwarantować, że osobom poszukującym oryginalnych rozwiązań mieszkaniowych jesteśmy w stanie zaproponować wiele ciekawych propozycji. Na wczesnym etapie budowy i przy odpowiedniej elastyczności finansowej, wymagający klienci znajdą swoje wymarzone, nietuzinkowe mieszkanie, spełniające ich potrzeby. Wszelkie zmiany projektów i dodatki szczególnie łatwo jest implementować w projektach nowych domów, które są na wczesnym etapie realziacji.

Marcin Monarcha

AUTOR WPISU
Marcin Monarcha
Ekspert rynku deweloperskiego

Absolwent Executive MBA Międzynarodowego Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył Menedżerskie Studia Deweloperskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Trener biznesu i najbardziej doświadczony handlowiec w zespole. W branży inwestycji deweloperskich od 2010 roku. Odpowiedzialny za współpracę z klientami inwestycyjnymi, inwestorami, deweloperami i klientami strategicznymi. Najczęściej pracuje w drugiej linii sprzedaży oraz wspiera proces sprzedaży merytoryczne i techniczne.

Pracując z Marcinem możesz liczyć na:

  • świetną znajomość rynku oraz ogromne zasoby twardej wiedzy i doświadczenia z branży deweloperskiej
  • doskonałą umiejętność rozpoznania potrzeb i oczekiwań klientów
  • kreatywne myślenie, poszukiwanie nieszablonowych rozwiązań i konkretne podejście do tematu

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ